Eva Fuka

Eva Fuková 5. 5. 1927 – 25. 11. 2015

Prague Photo, květen 2015, Blanka Chocholová, Eva Fuka, Suzanne Pastor, Nadia Rovderová

Zemřela fotografka Eva
Fuková. Bylo jí 88 let

PRAHA Ve věku 88 let zemřela fotografka Eva Fuková. O smrti významné umělkyně, která tvořila zejména ve Spojených státech, informovala Česká televize ve středu odpoledne.

Fotografka va Fuková se narodila v Česku roku 1927 jako dcera spisovatelky Marie Podešvové a malíře Františka Podešvy. Umělecké cítění podědila po rodičích, a tak není divu, že s fotografováním začala již jako velmi mladá. Vystudovala grafickou školu a po druhé světové válce nastoupila na Akademii výtvarných umění.

Poté se provdala za malíře Vladimíra Fuku, s nímž se pohybovala kolem významného výtvarníka Jiřího Koláře. V roce 1967 se společně odstěhovali do Spojených států. Tam byla po profesionální stránce velmi úspěšná, ale vědomí toho, že se už nemůže vrátit domů, pro ni bylo nesnesitelné. Brzy po revoluci v roce 1989 našla cestu zpátky do Evropy i zpátky do Čech.

Civilizačně-sociální fotografie v její tvorbě na počátku padesátých let rychle vystřídalo surreálně-poetické vidění světa. Na přelomu padesátých a šedesátých let, až do jejího odchodu do emigrace, její fotografie představovaly spíše poetické vidění skutečnosti.

USA se zpočátku věnovala fotografickému poznání americkéreality a od druhé poloviny sedmdesátých let pak velkoformátovým, často kolorovaným fotografickým, ale i kolážovým vizím. Proslula též jako autorka takzvaných multipláží.

Zdroj:http://www.lidovky.cz/zemrela-americka-fotografka-ceskeho-puvodu-eva-fukova-bylo-ji-88-let-1fn-/lide.aspx?c=A151125_132100_lide_sk