“Svatá Anežko, všichni svatí, orodujte za nás…” 11. tématická skupinová výstava (12. 11. 2019 – 31. 1. 2020)

“Svatá Anežko, všichni svatí, orodujte za nás…”

11. tématická skupinová výstava věnována 30. výročí blahoslavení Anežky Přemyslovny

a potažmo 30. výročí Sametové revoluce.


(12. 11. 2019 – 31. 1. 2020)

Kurátorka: Nadia Rovderová

Autoři: Kateřina Adamová, Alena Anderlová, Barbora Bálková, Sylvie Choisnel, Helena Čubová, Zdirad J. K. Čech, Renata Drábková, Veronika Drahotová, Kurt Gebauer, Patrik Hábl, Petr Hampl, Jolana Havelková, Eva Heyd, Jan Hísek, Veronika Holcová, Kryštof Hošek, Martina Chloupa, Jana Kroftová – Bačová, Milan Kunc, Dana Kyndrová, Helena Lukas, Jiří Macht, Josef Moucha, Nikola Nováková, Suzanne Pastor, Daniel Pešta, Luboš Plný, Phila Primus, Patrik Proško, George Radojčič, Nikola Semotánová, Paulina Skavova, Jan Stoss, Jiří Surůvka, František Sysel, Jan Šibík, Ivana Štenclová, Richard Wiesner, Jan Vlček, Peter Župník.

technická spolupráce: technická spolupráce: Antonín Vrňák, Markéta Pálková, Libor Štěrba, Elis Unique, Dana Michlová, Jakub Musil, Eugen Kukla, Miloš Marek

poděkování: Nikola Semotánová

Ivana Štenclová: Anežka, kombinovaná technika, 2019

fotogalerie z příprav a vernisáže výstavy je k vidění zde: https://www.facebook.com/pg/ArtinboxGallery/photos/?tab=album&album_id=3139040769501923

“Svatá Anežko, všichni svatí, orodujte za nás…”, v pořadí už 11. tematická skupinová výstava v Artinbox Gallery, je věnována 30. výročí vysvěcení Anežky Přemyslovny (*1211, +1282). Tradovalo se, že v našich zemích bude dobře až tehdy, když bude dcera Přemysla I. zvaná rovněž Anežka Česká, prohlášena za svatou. Sametová revoluce začala pouhých pět dnů poté, co tak papež Jan Pavel II. učinil. Třicet let po těchto událostech se dění v naší zemi ubírá směrem, kde by se nám pomoc svatých opět hodila. Zdá se, že běžné pojistky demokracie, morálky a spravedlnosti v naší společnosti selhávají. Vypadá to, že nám už nezbývá jiné, jen se modlit. A umíme to vůbec ještě? Co jsou modly dneška? Kdo a kde jsou svatí, kteří nad námi drží, či mohli / měli by držet ochrannou ruku?

Výstavou navazujeme na skupinové tematické výstavní projekty: Kdo lže, krade (2013) a Peace, please! (2014). Oslovili jsme čtyřicet autorů z okruhu galerie, aby se svými díly vyjádřili k tématu duchovního odkazu Anežky České, která byla před třiceti lety svatořečena, a potažmo i k tématu, kam jsme se za těch posledních třicet let jako společnost posunuli – komentujeme tak vývoj politické, společenské a duchovní atmosféry u nás.

V malém sále prostřednictvím černobílých fotografických dokumentů mapujeme předrevoluční období, kdy proběhla Pouť k blahoslavené Anežce České a rovněž bohoslužba v Chrámě Svatého Víta (6. březen 1988). Tuto událost zachytili na černobílých fotografiích Dana Kyndrová a Josef Moucha. Samotné svatořečení Anežky Přemyslovny proběhlo 12. 11. 1989 v Římě, kde ho na černobílých snímcích zachytil František Sysel. Jeho cyklus třinácti fotografií přibližuje atmosféru v chrámě svatého Petra, lidi z davu i osobnosti, které se aktu účastnili, jako papeže Jana Pavla II. nebo Tomáše Halíka. Tuto dokumentární fotografickou sekci doplňuje slavná fotografie Jana Šibíka, které se přezdívalo „Madona se svíčkou“. V rušné revoluční době z této fotografie někdo vyrobil plakát, na kterém bylo napsáno: ‘Svatá Anežko, oroduj za nás!’, tyto plakáty pak rozvěšel v ulicích Malé strany. Fotografie se stala jedním z vizuálních symbolů revoluce a aktuálně uvádí i výstavu Jana Šibíka: Osudový rok 1989 na Staroměstské radnici a rovněž stejnojmennou autorovu publikaci.

Sérii černobílých fotografií v malém sále galerie doplňují mezzotinty Jana Híska (série svatých) a Zdirada J. K. Čecha (série sedmnácti linorytů  – Legenda o svaté Anežce).

Foyer galerie jsme tentokrát proměnili ve svatyni věnovanou Anežce a dalším duchovním bytostem, prostoru vévodí uhrančivá díla Daniela Pešty, Petra Hampla a Zdirada J. K. Čecha.

Taky v hlavním, malém a spodním sálu a v klubu galerie lze srovnávat různá ztvárnění svaté Anežky u autorů, jako jsou: Jan Stoss, Martina Chloupa, Ivana Štenclová, Sylvie Choisnel, Helena Čubová, Zdirad Čech, Jan Hísek, Patrik Hábl, Veronika Holcová, Jana Kroftová – Bačová, Nikola Nováková, Suzanne Pastor, Phila Primus, George Radojčič…¨

Další svatí, nám potencionálně nápomocní, případně osobní vypořádáni se s duchovní stránkou života a vizí světa tam na druhé straně, je vyobrazeno v dílech Patrika Proška, Petra Župníka, Kateřiny Adamové, Patrika Hábla, Martiny Chloupy, Aleny Anderlové, Heleny Lukas, Renaty Drábkové či Veroniky Drahotové…

Svaté Jodátko a svaté Jezulátko v dílech Nikoly Semotánové a Jana Vlčka odkazují na další slavnou legendu o zázračné moci sošky uložené v kostele Panny Marie Vítězné na Malé straně, kam odkazuje rovněž relikvie s QR-kódem rovněž od Nikoly Semotánové.

Posun od duchovna do divokých vod současné světové společensko-politické situace s důrazem na marketing, komerci a sebestřednost reflektují díla Milana Kunce, Richarda Wiesnera, Barbory Bálkové a Jiřího Surůvky,

Na pozitivní a nadějeplnou symboliku 17. listopadu naopak odkazují díla Kryštofa Hoška, Kurta Gebauera, Jiřího Machta a už zmiňovaného Jana Šibíka.

Legenda o Anežce naději dává, ovšem, legendy můžou mít i jiné vysvětlení, než to všeobecně přijímané. Tradovalo se, že v našich zemích bude dobře až tehdy, když bude Anežka Česká, prohlášena za svatou. Jiná legenda tvrdí, že aby bylo opravdu dobře, musí se najít ostatky svaté Anežky. Je zde ovšem i jiná interpretace. Možná k tomu, aby zde bylo dobře, je nutno znovuobjevit a přivést na světlo světa ne ostatky, ale duchovní odkaz, který zde Anežka Česká zanechala. Možná jde o to, soustředit se na to podstatné, nemyslet jenom na sebe a svůj blahobyt, pomáhat, tam kde je to potřeba, bojovat s tím zlem, na které stačíme. Takto si i sami můžeme pomoct na cestě ke smysluplnému a šťastnému životu. Pomoz si člověče, i Pánbů ti pomůže. Svatí budou, doufejme, stát u nás. Možná to je ten pravý odkaz této výjimečné ženy, která se vzdala královského komfortu, a svůj život zasvětila pomoci potřebným.

Nadia Rovderová, listopad 2019

______________________

Artinbox Gallery
Perlová 370/3, Dům v Kisně
110 00 Praha 1 – Staré Město
Czech Republic
otevřeno: úterý – čtvrtek: 16.00 – 18.00 hod., nebo na vyžádání: / open: Tuesday – thursday: 4 – 6 p.m., or by request:
tel.: +420 777 748 433
nadia@artinbox.cz
www.artinbox.cz
Aktuálně sledujte naše stránky na facebooku: www.facebook.com/ArtinboxGallery/