Houby, houbičky, atomové hřiby…

HOUBY, HOUBIČKY, ATOMOVÉ HŘIBY…
9.9. – 1.10. 2011
Artinbox Gallery, Dům V kisně, Perlová 370/3, Praha 1 – Staré město
Kurátorka: Nadia Rovderová
Autoři: Karel Bartáček, David Cajthaml, Jiří Černický, Renata Drábková, Jaroslav Fišer, Roman Franta, Kurt Gebauer, Patrik Hábl, Tomáš Hlavenka, Xénia Hoffmeisterová, Veronika Holcová, Pavel Jirásek, Václav Jirásek, Marie Jirásková, Matej Longauer , MICL, Suzanne Pastor, Eva Pelechová, Milan Perič, Dan Pešta, Luboš Plný, Miroslav Pošvic, Marie-Paule Pospíšil, Rudo Prekop, František Skála, Martina Šárovcová, Martin Šárovec, Jakub Špaňhel, Roman Trabura, Jindra Viková , Hana Vinklárková, Jan Vlček, Lukáš Wagner, Veronika Zapletalová, Peter Župník, umělecká seskupení Ztohoven a Kolouchův sen.

„A vizte houby v lese! Tu nejen formy, ale i barvy vykouzlují v kráse závodící jedince. A to všechno splétají pouhé nitky houbové, dlouhé, tenké, pouze sem tam přehrádkou článkované. Zde tady vlákna myslí, budují, malují. Jsem přesvědčen, že jest to tatáž energie v těchto nízkých bytostech, která v plazmě mozku Rafaela, Rembrandta, Mozarta, Beethovena byla činnou, když svá díla tvořili.“
Josef Velenovský
Zdánlivě nenáročné až humorné téma 3. tematické výstavy v Artinboxu se nám k mírnému zděšení kurátorky, autorů i diváků, zvrhlo v polohumornou – polovážnou meditaci nad smyslem a bytím, životem a smrtí a jejich podstatou…
Hříbky, hřiby, houby, houbičky, smaženice, lysohlávky, houbové tanečnice… především ale tuny muchomůrek, hlavně červených (Roman Franta, Václav Jirásek, Marie Jirásková, Dan Pešta, Marie-Paule Pospíšil, Martin Šárovec, Roman Trabura, Veronika Zapletalová, Peter Župník…) Čím tak fascinuje tato nebezpečná krasavice, jenž neprávem obdržela statut nejslavnější smrtelně jedovaté houby? Její účinky jsou spíš halucinogenní, na rozdíl od její příbuzné muchomůrky zelené a dalších ďábelských nástrah ve světě hub.
Lidová tvořivost, roztomilé meditace u letního, či podzimního bloumání lesem, sen o chutné kulajdě, či smaženici, ale taky halucinogenní zážitky, přechody do jiných světů skrz účinky hub. Muchomůrky, lysohlávky… brány do jiných světů? A pak ty hříbky a hřiby atomové, přechod přímo na svět druhý…
Necelá čtyřicítka autorů na pozadí houbové idylky podává podivné výpovědi o dnešní době. Není to moc pochvalné ani optimistické sdělení, ale zdá se, že vše pořád ještě bereme s humorem. Ještě není tak zle? Může být hůř?
Na počátku byly houby, na konci budou houby, hlásají porcelánové a prefabrikované houbičky v igelitových sáčcích od Evy Pelechové. … aneb na konci bude „houby“… Neuvěřitelné tisíce atomových hřibů, jenž „vykvetly“ na naší zemi od roku 1945 jsou dechberoucí… Zásah do mediální reality, jenž 17. 6. 2007 provedli členové umělecké skupiny Ztohoven, když do ranního programu Panorama na ČT2 vpravili montáž fiktivního atomového výbuchu v malebné krajině Krkonoš, probudil červa pochyb u důvěřivých diváků: Je možné, aby u nás vybuchla atomovka? Země je malá, stalo se to jinde, proč ne zde? Matej Longauer si ve své videohříčce pohrává s podobným námětem… A co bude pak? Možná to bude vypadat jako na fotografiích Václava Jiráska Infekce a Houbař.
Houby prý mají ze všech jedlých plodů země největší schopnost absorbovat radiaci, taky prý vytvářejí svým podhoubím sítě podobné těm počítačovým… A prý také zpívají, jak tvrdí hudební skladatel Václav Hálek, jenž podle nich skládá hudbu…
Každopádně, ti roztomilí, trochu legrační tvorové, jenž potkáváme v lesích, na loukách a zahradách, jsou zároveň tajemní a budí respekt. I proto jsme se rozhodli uspořádat tři Houbové meditační večery v Artinboxu:
Ve čtvrtek 8. 9. (18 h.) v rámci vernisáže, to bude meditace hudební. Uslyšíte slavné Muchomůrky bílé, jenž by mohly aspirovat na českou hymnu v podání Evy Turnové z Plastic People of the Universe. Vystoupí rovněž hubmilovní DekadentFabrik a nebude chybět ani autor Sóla pro cirkulárku Milan Buričin, který zahraje m.j. svoje hity Houby, houbičky a Když jsem vařil kubu.
V pátek 16. 9. od 18 h. vás zveme na projekci filmové eseje Houba a diskusi s autorem, filmovým dokumentaristou Vítem Janečkem. Filmová esej Houba se na nejrůznějších příkladech poznávání hub a zkušeností s houbami snaží ukázat vztahy organismů s rostlinami, ale i s lidskou společností, v níž se houby stávají nejen potravou, ekologickou nadějí či motivací návštěvy lesa, ale také obrazem lidského myšlení.
Ve čtvrtek 22. 9. od 18 h. se můžete v galerii setkat s hudebním skladatelem Václavem Hálkem, který jako jediný člověk na zemi slyší zpěv hub aniž by je požil. Jeho vystoupení bude provázeno projekcí a některé z jeho houbových skladeb si můžete poslechnout v podání houslisty Jana Kvapila. O jednotlivých houbách blíže promluví mykolog Ing. Bayer…
Ať žijí houby, ať žijeme!
Nadia Rovderová, Praha, září 2011